Turbatööstusest

(pole valmis ega lõplik)

Hiljuti kuulsin, et mõni loodusekaitsja ütles „Turbatööstuse vastu pole eriti lootust võidelda, sest selle taha on siin Eestis liiga palju raha“.

Mitte ainult turbatööstuse asjades. Põlevkiviga ja metsadega on sarnased lood:

Minu arvamus sel teemal: Looduskaitse suhtes on Eesti nagu väike laps, kes leidis põllu pealt kullast münte ja rõõmustab selle üle, et võõras onu annab talle nende eest hiigelsuure šookolaadi. Sest tegelik rikkus on turbarabad, mitte turbas, metsad, mitte puud. Sellised puutumatud looduslikud alad jäävad maailmas vähemaks. Nende puutumatus saaks tulevikus müüa turistidele kalli raha eest.

„Euroopa suurima kliima- ja energiateemadega tegeleva koostöövõrgustiku CAN Europe eestvõttel toimus 10. aprillist kuni 8. maini avalik hääletus, et valida välja Euroopa suurimad fossiilkütuste kasutamise toetajad, kes kahjustavad oma tegevusega keskkonda. Eesti valitsus pälvis täna Brüsselis toimunud auhinnatseremoonial põlevkivi kaevandamistasude alandamise eest Räpase Maksukingituse kategoorias teise koha. Häbiväärse auhinna tingis riigi 2016. a otsus vähendada põlevkivi kaevandamisõiguse tasu enam kui viis korda.“ (telegram.ee). See also press release at caneurope.org website.

Saarlased tahavad, et RMK jätaks marja- ja seenemetsad puutumata: „Majandusmetsast see (mets) praegu ei pääse, aga selle vana pohlamänniku asemele kasvab aja jooksul uus pohlamännik,“ rääkis RMK Saaremaa metskonna ülem Jaan Prants.

Eesti peab paari aastaga taastama paar tuhat hektarit jääksoid

Vaata ka Eesti metsad on tõsiselt ohus.

Win Schumacher (Der Stimme des Waldes folgen 2021-08-14) rääkis Indrek Vainuga „ametnikud väidavad, et kõik jääb piiride alla. Aga tegelikult ei saa keegi kontrollida seda väidet ja tööstus kasutab seda ära.“ („Die Behörden geben an, dass alles unter den bestehenden Auflagen geschieht. Tatsächlich kann das kaum jemand überprüfen und das macht sich die Industrie zunutze.“) Ja Bert Rähni loodab, et eesti metsad jäävad koduks karu, metsiku ja lendorava jaoks. „Ilma nendeta ei tule siia enam turiste. Need on metsa tegelik väärtus.“

Vaata ka: