Tülitsemine on hea asi

Praegu toimub tuline arutelu Eesti Vikipedistide (WMEE) meililistis. Visatakse üksteisele etteheideid pähe, paljastatakse kaaslaste patte, kasutatakse inetuid retoorilisi võtteid.

Sellised käitumised juhtuvad parimates peredes ja ühingutes, ikka siis kui mõned pinged said liiga kaua kasvada pinna all. Kui meie kodus oleks peidetud kaamera. siis saaksid sa näha sarnased nähtused vähemalt kord nädalas. Kas sinu kodus niimoodi ei tülitseta? Siis ma küll muretseksin, kas kõik on tõesti nii korras nagu paistab, või kas mõni pinge on kasvamas kuskil pinna all.

Muidugi oleks elegantsem ja effektiivsem, kui iga konflikt saaks õigel ajal välja öeldud ja ära lepitud. Aga c’est la vie. Koos olles teeb igaüks oma parimat, et töö saaks tehtud, ja alles kodus tõusevad pinnale need omavahelised konfliktid, mis oleksid vajanud klaarimist. Ja kuna on tegemist vabatahtliku tööga, tegeled vahepeal teiste teemadega ja järgmisel koosolemisel on emotsioonid jahtunud ja sa mõtled, las olla, ma ei hakka tuju rikkuma ebameeldivast teemast rääkides. Tüüpiline.

Mulle meeldis üks anektoot, mida Ivo tõi lauale. See oli mulle uus. „Põrgus on kolm katelt. Ühes on juudid, teises venelased, kolmandas eestlased. Juutide katla juures on kõva valve, sest nii kui üks välja pääseb, aitab ta teised ka välja. Venelaste katla juures on valve väike, nad ju üldiselt armastavad sooja kohta. Eestlaste katla juures pole aga üldse valvet, sest kohe kui üks hakkab välja ronima, kisuvad teised ta sisse tagasi.“ (Tuntud anektoot kopeeritud Raimo Ülavere blogilt).

Ma nõustun Ülaverega, kui ta paneb tähele, et tipptegijate tagasitõmbamine pole midagi ainuomast ainult eestlastele. Ma lisaksin, et ka „venelaste“ ja „juutide“ käitumised leidub sama palju igas rahvas.

Mõni WMEE liige tüdineb sellest kaklemisest. „Oeh, vaadates, mis nüüd listis toimub, siis ikka hakkab tunduma, et ehk peaks hoopis ühingust välja astuma…“ ohkas üks sõber. Ma vastasin „Ära astu välja. Nad ju ainult kaklevad. See juhtub isegi abikaasade vahel. Sa ju ei vastuta nende eest. Sul pole ju midagi kaotada. Sa lihtsalt jääd vait kui sa ei viitsi kommenteerida. Ma arvan, et see puhang on varsti läbi ja et me näeme veel rahu.“

Ma näen küll asju, mis annavad lootust:

  • Teele, kes sai Ivo poolt solvamistega üle kaetud nii, et iga teine oleks ammu lahkunud, tuleb kohale ja teeb konstruktiivseid ettepanekuid.

  • Pille teeb keset möllu rahulikult oma töö ja kirjutab valmis Märtsikuu Vikiteataja, mis tuli väga ilusti välja.

  • WMEE ülesanne on suur ja sellepärast on seal hästi palju erinevaid inimesi koos. Loomulikult tekivad siis pinged. Oluline on neid mitte alla suruda. Tülitsemine on tegelikult hea märk.

Huvitav, et just Ivo leidis Raimo Ülavere blogipostituse. Ivo ongi see WMEE meeskonna „staar“ Ülavere tähenduses. Ta on motiveeritud, tubli, kompetentne, oskab rääkida. Need on olulised anded ja me loodame, et need töötaksid veel kaua WMEE kasuks.

Ühes punktis eksib Ülavere blogipostitus. Autor näeb ainult kaks võimaliku põhjust, miks staare vihatakse: kadedus ja ebakompetentsuse väljatoomine. Ma ei ole sellega nõus. Teised WMEE liikmed ei ole armukadedad ega kardavad, et nende ebakompetentsust tuleks välja.

Mida Ülavere unustab mainida, on võimukoondamise oht. Kui üks tiimitöötaja on väga tubli, siis juhtub, et teised enam ei viitsi pingutada või pööravad ühingule selga ja ühing koosneb lõpuks ainult veel staarist ja tema assidendest (nendest, kes suudavad alistuda staarile). See oht kehtib MTÜ-des enam kui äriühendustes. See oleks WMEE lõpu algus, sest nii tubli kui Ivo ka on: mõned veendumused ja väärtused jäävad talle ilmselt elu lõpuni saladuseks.

Minu soovitusi:

  • Meie väljakutse on andeks andmine. Andekandmine ei tähenda ignorerida oma kaasinimeste vigu, vaid see tähendab olla realistlik: vastu võtta seda, mida ei saa parata, lahendusi leida ja koos edasi minna.

  • Äkki oleks Wikimedia Foundation Universal Code of Conducti tõlkimine meile kasulik harjutus?

  • Minu kiitus Jaanile ja Robertile, kes kasutavad õiget juhatuse stiili. Targad mehe, kes ei kiirusta. Oluline on leida neile abilisi. Kui soovid kogemusi saada projektijuhtimise alal, siis soovitan kandideerida!

Vigalas, 2. aprill 2025