[sõbrad] Eestlaste külalislahkusest¶
Laupäev, 30. november 2024
Tere sõbrad,
„Te ei leia iialgi 1500 inimest Tallinnas, kes lubavad 2 noort välismaalast magada oma korteris ajavahemikul 28.12.24 kuni 1.1.25“ ütlesin korraldajatele poolteist aastat tagasi. „Eesti rahvas pole selleks ürituseks küps“ lisasin. Aga nemad ei võtnud mind kuulda. Nad rääkisid Taizé vennad pehmeks ja vennad julgesidki hakkata korraldama oma järgmise kokkutuleku Tallinnas. Taizé vendade „Euroopa Noorte Kohtumine“ toimub igal aastavahetusel mõnes suures Euroopa linnas. Üks lahutamatu osa sellest suurüritusest on, et osalejaid majutatakse kohalikes peredes, sest inimesed näevad siis oma silmadega, et ka võõraid inimesi võib usaldada.
Ja nüüd tuleb see üritus esmakordelt Tallinnasse. 3000 noort inimest panid ennast kirja ja usaldavad, et neid majutatakse päris Eesti peredes. Soovitan kuulda, mida Mart Normet rääkis Vikerraadios. Kestab ainult 13 minutid. Tsitaat: „Kas või siis, kui tundub, et nii katkises maailmas elades tekib käegalöömise tunne, sest parandada seda ei jõua (…) aga siis vaatad nende noorte silmadesse ja saad aru, et ei, peab edasi hoida lippu kõrgel, hoida usaldust ja üldist armastust õhus.“
https://vikerraadio.err.ee/1609523246/mart-normet-taiz-noortekohtumine-tallinnas
Kas varsti tuleb tõesti välja, et mul oli õigus? Et eestlased tõesti pole valmis oma mugavustsoonist korraks välja astuma? Paistab nõnda, kuna kõige lemmikumad vastused on „Mul on vaja puhata nendel päevadel“, „Meil pole ruumi“ ja „Mul pole selleks aega“. Üks nädal on veel aega tõestada, et ma eksin. Minagi rõõmustaks sel juhul. Kui sa elad Tallinnas, Keilas, Saues või Raplas, siis lihtsalt registreeri ennast külalispereks. Ei, ma ei anna sulle garantiid. Võimalik, et sa kahetsed seda veel. Võib-olla ütled 1. jaanuaril külaliste lahkumisel, et sa sellist lollust enam iialgi ei tee. Aga statistiliselt on see pigem ebatõenäoline.
https://taizetallinn.ee/kulalispere-ankeediga/
Õnneks pole see üritus tegelikult minu mure, ma pole ju korraldajate tiimis. Muresid on meil endal piisavalt.
Näiteks kannatab Ly ikka veel oma artriidi kallal, mida ka arstid ei suuda seletada. Või Sharif, minu programmeerija Bangladeshis, langes depressiooni ja viibib praegu haiglas. Nii Ly kui ka Sharifi eest palvetame, et see läheks korda.
Aitäh, et sa siiani lugesid. Nii palvetad sa meiega kaasa. Sa ju tead, mida ma usun: palvetamiseks pole vaja, et sa hüüad „Jeesus“, see on Piibliski kirjas : Mitte igaüks, kes mulle ütleb: „Issand, Issand!”, ei saa taevariiki; saab vaid see, kes teeb mu Isa tahtmist, kes on taevas.
Uudishimu täis advendiaega soovivad
Luc, Ly, Mari ja Iiris
Selle kirja saatsin e-maili teel neile, kes on minu sõprade listis.
Tagasiside¶
„Me ei tohi süüdistada eesti rahvast. Eestlased on lahke rahvas, meil peab olema selle sündmusega kokkupuute punkt, seda on aga vähestel.“
(Vastasin:) Jah, minu väide „Eesti rahvas pole selleks küps“ oli tahtlikult provokatiivne. Minu eesmärk on, et lugeja mõtleb „Luc’ile ma alles näitan!“ ja registreerib ennast. Muidugi me ei tea, kas külalislahkus on „küpsuse“ märk ja kas ainult „külalislahke“ rahvas on „hea“ rahvas. Tegelikult ma ei süüdistagi. Igal rahval oma ajalugu ja iseloom. Kui tõesti selguks, et „eestlased“ pole „külalislahked“, siis armastan neid ikkagi nii nagu nad on. Mulle meeldib „kiusata“ oma kaaslasi, sest ma usun, et see on inimesele hea harjutus. Lause „Minagi rõõmustaks sel juhul“ näitab, et kogu minu kiuslik toon on ainult nali.
„Meil pidi septembris tulema üks 14a Saksa preili aga kuna tema sõbrannal majutuse koht ei sobinud, siis ta kolis ka meie juurde (ootamatult) saime nädal aeg kuidagi hakkama. Saksa preilid ei tundnud Eesti vastu mingit huvi, aga olid muidu sõbralikud. Wc paber ja külmiku sisu said kogu aeg otsa, esikus polnud 100 jalanõule ruumi ja vannitoas pidev järjekord. Ma arvan et selleks aastaks piisav.“
(Vastasin: Kurb kogemus muidugi nende preilidega. Ma ei taha sind millekski veenda, aga ütlen igaks juhuks „aga“: siin on võimalus, et see kurb kogemus ei jääks sinu perele viimaseks. Käesolevale kokkutulekule tulevad noored täiskasvanud vanuses 18-35, nad tulevad vabatahtlikult ja maksavad nii reisi kui ka 90€ osalistasu, nad viibivad teie korteris ainult ööseks, sest neil on täis programm. Vaata ka, kuidas neid kutsuti: https://www.taize.fr/en_article37434.html)
„Pakutud kuupäevad (aastavahetus 2024/25) on, aeg mil külastatakse oma esivanemaid, võib-olla selle pärast palju ära ütlemisi.“
(Ma ei vastanud. Muidugi kes pole linnas, see ei saa aidata.)