Kuidas ühineda mõlemad pooled¶
Teisipäev, 23. mai 2023
Sõbraga vesteldes tekkis idee, kuidas ühineda mõlemad pooled selles küsimuses:
Asendame „abielu“ sõnaga „kooselu“¶
Tagasiside eelnõule „Perekonnaseaduse muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seadus“ (toimiku nr 23-0452 Eelnõude Infosüsteemis).
Minu ettepanek:
Selle asemel et „abielu“ definitsiooni laieneda, eemaldame seda sõna juriidilisest sõnavarast. Asendame „abielu“ sõnaga „kooselu“. Sest „abielu“ on sõna nagu „armastus“ või „truudus“: selle tähendus on suurem kui meie riik. Need on juriidiliselt ebamäärased sõnad, mida seaduses välditakse. Paljud legaalselt nii nimetatud „abielud“ on roomakatoliku definitsiooni järgi kehtetud, kuna see definitsioon sisaldab ka seda, et liit kestaks kuni surmani.
Luc Saffre
Kui sa leiad, et see on hea ettepanek ja oled nõus seda ka avalikult ütlema, siis kirjuta mulle ja ma panen su nimi siia juurde. Kuidas minuga ühendust võtta: Autoriõigus.
2023-05-23 : Valitsus kiitis erakorralisel istungil heaks perekonnaseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu ja seaduse eelnõu antakse arutamiseks üle riigikogule (err.ee)
Vestlus¶
Järgneb meie vestluse protokoll.
Sõber: Nt kui ma oma kasuemaga (kes ei ole veresugulane) koos elan ja lapsi kasvatan ja tahan talle mingeid hooldus- ja pärimisõigusi vms saada? Mu meelest see, kes kellega voodit jagab, ei ole tänapäeval ‚defineeriv‘ erisus?
Luc: Õige. Hea näide. Kas me hakkame nimetada seda ka abieluks, kui keegi oma kasuemaga koos elab? Tundub absurdne. Erinevus „abielu“ ja „kooselu“ vahel oleks, et esimene „lubab“ voodit jagada. Kas lahendus oleks, et sõna „abielu“ seadusest kaotada? „Abielu“ oleks juriidiliselt ebamäärane mõiste, nagu nt. „armastus“. Juriidiliselt oleks iga liit kahe täiskasvanute vahel lihtsalt „kooselu“. See peaks roomakatoliku kirikule sobima, sest meie jaoks on „abielu“ elukestev liit, lahutada ega teist korda abielluda ei saa.
Sõber: Vaata, kui huvitavale pinnale lingvistikaga jõuab :). Tänapäev pole ju voodi- ehk suguelu jaoks niikuinii mingit luba või piirangut vaja, kõik elavad, nagu saavad või elu kujuneb - ja kelle asi see on peale asjaosaliste, eks. Et siis nagu samasoolistel peaks olema ‚abielu‘, millega tahetakse maailmale teadustada, et neil on ka suguelu?