Ühised palvused pandeemia ajal¶
11. märtsist kehtivad Eestis veelgi ulatuslikumad piirangud. Valitsus otsustas nii, ja muidugi on ka neid, kes oleksid otsustanud teistmoodi. Ainult Jumal teab, mis on õige ja mis on vale. Meie aga võime loota, et asi läheb lõpuks igal juhul Jumala tahtmise järgi. Igat takistust võib näha ka väljakutsena. Pandeemia juhib meid taas avastama usu allikaid.
Kirik algab siis, kui kaks või kolm inimest tulevad kokku Jeesuse nimel ja palvetavad ühel meelel (võrdle Mt 18:18-20).
Miks on ühiseid palvuseid ja jumalateenistusi vaja just nüüd?
Ühine palvus ei ole meelelahutus – vastupidi, see on meelekoondamine, keskendumine.
Ühine palvus on kaasinimestele nähtav tunnistus, mis ütleb „Jumal ei jäta meid maha. Ära karda, ära satu paanikasse, sest lootus paistab.“
Sellepärast on ühine palvus kuritegusid ennetav tegevus. Inimene läheb vägivaldseks ja hooletuks ainult siis, kui ta kardab või ei näe lootust.
Jumalateenistus on usklike kohustus kogu ühiskonna heaks.
Aga kuidas saab pandeemia ajal ühiselt palvetada? Siin mõned ettepanekud, mis tekkisid Eesti Taizé Sõprade meililistis.
Leppige kokku oma perekonnas aegu, millal te tulete palvetamiseks kokku. Leidke omaenda „traditsioon“, mis näitab ilma sõnadeta, et nüüd algab palveaeg: pange küünal põlema, asetage mõni kuju või ikoon teatud kohta.
Laulge. „See, kes laulab hästi, palvetab kaks korda“ ütles kirikuisa Augustinus. Vaimulikud laulud –mitte ainult Taizé omad– aitavad palvetada, sest iga laul on hoolikalt koostatud tekst. Taizés arenenud laulud ja palvestiil sobivad hästi ka kodustele väikestele rühmadele. Lugege nõuandeid palvuse korraldajatele ja pidage meeles, et need on nõuanded, mitte korraldused.
Aga mis siis, kui puudub hea laulja? Siis on vähemalt kolm võimalust: Esiteks võib kuulata plaadi pealt, teiseks võib lugeda laulusõnu ilma viisita. Aga kolmas võimalus on, et te laulate lihtsalt nii hästi kui tuleb. Ärge häbenege. Me kippume ennast võrdlema tahtmatult professionaalsete lauljatega, keda lindistasid professionaalsed helitehnikud. Aga tuletage meelde, et kirikuisa Augustinuse ajal tähendas „hästi laulmine“ kindlasti midagi muud kui tänapäeval.
Mõelge neile, kes elavad üksi ja kes võib-olla soovivad teie palvusega liituda. Kas sa tunned oma naabreid? Vaata enda ümber: kes vajab sinu abi? Juba naeratus võib osutada sillaks. Piirangud ei keela, et me läheme naabrile või sõbrale külla.
Kui sa elad üksi, siis räägi oma sõpradele, et sulle meeldiks liituda mõne palverühmaga – sest kuidas nad muidu teaksid? Kui oled julge, siis pane oma korteri ukse külje silt „Tere tulemast!“ või „Mind tohib kutsuda 2+2 jalutuskäigule“.
Ühine palvus võib olla ka see, et sa jalutad ühe sõbraga. Kui jõuate mõnda ilusasse paika, siis pidage kinni, lugege üksteisele Piiblist ette ja sõnastage spontaanseid eestpalved. Kui teine ei taha Kirikuga ühineda, siis võite ikka oma muredest ja lootusest rääkida, ning sina võid Kirikus oma sõbra eest palvetada.
Kui oled karantiinis või isolatsioonis, saad ikkagi reaalajas koos teistega palvetada. Suured sotsiaalmeedia platvormid nagu Skype, Google, Facebook ja Zoom pakuvad tasuta võimalust videokõnesid ja koosolekuid pidada. Kui muretsed privaatsuse pärast, siis kasuta ühiskondlikuid platvorme nagu Jitsi ja Signal.
Paljud kirikud on avatud isiklikule palvele. Miks minna kirikusse palvetama? Usk ei ole ainult isiklik vaimne asi, vaid ka kehaline ja sotsiaalne kogemus. Juba sinu tee oma kodust kirikuni on palverännak. Kirikuhoone on paik, kus inimesed kogevad Jumala ligiolu. Isegi siis, kui sa istud üksi kirikus, tead sa, et siin on toimunud tõsised vestlused inimeste ja Jumala vahel juba sadu aastaid. Kui sa ei tea, kuidas vestlust alustada, siis palveta lihtsalt „Issand, siin ma olen“ või „Jeesus Kristus, halasta mu peale!“
Ka pandeemia ajal ei pea jääma oma koguduse osadusest ilma. Vaimulikud peavad kirikutes jumalateenistusi –kasvõi üksi– ja väljendavad sellega Kiriku ülemaailmset kokkukuuluvust Jumala lastena. Kogudused leiavad viise, kuidas Interneti kaudu võib virtuaalselt kokku saada. Nad pakkuvad piiblitunde, hingehoiu vestluseid ja jumalateenistuste otseülekandeid.
Ja tuletage meelde, mida Paulus kirjutab inimestele Thessaloníkis (1.Ts 5:16-22): Rõõmustage alati, palvetage lakkamatult, tänage kõige eest - sest see on, mida Jumal teilt tahab Jeesuses Kristuses! Ärge kustutage Vaimu, ärge põlastage prohvetiandi, katsuge läbi kõik, pidage kinni heast, hoiduge igasuguse kurja eest!
(Artikkel algas 9. märtsil 2021 ja arenes sõprade abiga.)