Pühapäev, 22. märts 2020¶
NB: allolev artikkel on vananenud. Facebookis sain mõned vastused, ma võtsin neid arvesse ja uuendasin oma artikli, vahetades samal ajal ka inglise keelele: https://hw.saffre-rumma.net/blog/2020/0323.html
Uhkelt kuulutati ja inimesed veel kiidavad: „Otsustatud: iga otseselt või kaudselt koroonaviiruse tõttu töövõimaluse kaotanud inimene saab 70% palgast. Valitsus võtab jõuliselt tarvitusele Tõõtukassa hiiglaslikud, pea miljardi euroni küündivad reservid.“ (delfi.ee).
Aga Eesti rahvas vist ei saanud veel hästi aru, mis toimub. See, mida valitsus välja mõtles, on sümptomiravim. Kui me oma tagavarad nõnda õhku viskame, siis oleme varsti hädas järgmise kriisiga.
Selge see, et mõned firmad ja äritegevused on Koroona kriisi tõttu pankrottile määratud. Väike viirus näitab kogu mailmale, et mõned inimtegevused on lihtsalt mõttetud.
Riik peab toetama elanike, mitte firmasid. Vaja on kodanikupalka alustada: iga eestlane saab riigilt tingimuseta miinimupalka kätte. Tööandjad maksavad igale töötajale miinimupalga võrra vähem ja kannavad selle raha (koos maksudega) maksuametile. Ongi kogu lugu ja peamine probleem lahendatud.
Ja kui firma läheb pankrotti, siis las läheb. Keegi ei saa tõsiselt kannatada, töötajad otsivad endale uut tegevust ja kogu lugu. Kaotavad ainult firmaomanikud, kes riskisid oma kapitaliga. Muidugi on ebameeldiv ja kurb, kui sinu osa ei anna mõneks ajaks tulu või selle väärtus haihtub üle öö. Aga ärge teie kisake, sest see on alati olnud kapitalismi mängu reegel: kes julgeb ja riskib, see kannatagu ka siis kui idee läheb untsu.
Just nüüd oleks kodanikupalga etableerimine õigustatud. See muudatus oleks vähem administratiivne töö kui mingisugused toetusavaldusi kontrollimine ja siis pikaajaline rahuldamine. Ja nii toetaks riik firmade asemel inimesi. Firmad peavad ise hakkama saama inimkonna elu muudatustega. Pole hea, kui riik toetab tegevusi, millel pole enam mõtet.