Usulised veendumused

Reede, 31. jaanuar 2020 (kuni 7. veebruarini 2020)

Ma vaatasin lühifilmi Kristjani lugu, mis on osa Sotsiaalministeeriumi kampaaniast „Kõik on erinevad, kuid sama palju inimesed“. Selles kampaanias on kokku viis sarnast filmi „koolikiusamisest, võõrtööjõust, rahvusvähemustest, puudega inimestest ja usulistest veendumustest“.

„Kristjani lugu“ on siis „usulistest veendumustest“. See näitab, kuidas üks tüdruk saab kogemata teada, et tema klassivennal on Piibel. Ja tüdruk küsib siis provokatiivselt „Aga sa nagu usud for real seda värki või?“ – „Mis värki?“ ei saa poiss kohe aru. Tütarlaps seletab „Jumal, paradiis, Aadam ja Eeva… enne abielu on patt ja nii edasi“. Poiss vastab erutatult „See on minu isiklik asi!“ ja seletab siis „Mingi hetk jääb see nagu kõikidele ette ja te peate mind nagu mingiks tobedaks usukuulutajaks. Kui sa mind tõesti austad, siis suhtu minusse nii, nagu ma olen ja mina suhtun ka minusse OK-lt“ Tüdruk selle peale „Mind lihtsalt huvitab, kuidas see usk tegelikult toimib?“ Vastus jääb ütlemata, sest seal neid katkestatakse.

Ei, Kristjan, nii see asi ei lähe. Rõõmusõnum pole sinu isiklik asi. Kristlased ei ole „tobedad usukuulutajad“, nad on Rõõmusõnumi toojad. Ole alati valmis seda seletada teistele. Kui sind tõesti peetakse „mingiks tobedaks usukuulutajaks“, siis järelikult oled seda millalgi valel viisil või valel ajal seletanud. See ikka juhtub. Ära heida siis meelt, vaid lihtsalt õpi oma vigadest. Ja kui sind mingi lollpea tõesti kiusab, sis raputad „selle linna tolm jalgadelt ja rändad edasi“, aga see tüdruk pole ju mingi lollpea. Vastupidi, sina oled lollpea, sest tema näitab huvi ja sina ei vasta tema küsimusele.

Tüdruk on selles filmis „hea“ suhtleja, kes norib osavalt ja käitub eeskujulikult. Ta on selge „võitja“. Kristjan seevastu on „halb“ suhtleja, ta plahvatab ega vasta küsimustele.

Kallis sotsiaalministeerium, see kampaania on sinu poolt inetu löök! Kristlased on ju Eestis tõrjutud vaesekesed. Noh vähemalt sina tundud nii arvavat. Ja miks sa siis lased teha filmi, kus tõrjutud rühma esindaja on selline lollpea? Teistes filmides on võitja roll tõrjutud rühma esindaja käes: Ukrainia taksojuht oskab hästi vastata sellele ülbele noormehele. Raheem ja tema ema käituvad eeskujulikult. Miks siis ainus lollpea kogu kampaanias on kristlane?

Ja mida sa tahad õelda, kui sa nimetad minu usk „veendumuseks“? Kas sinu veendumus, et Jumal ei ole olemas, on siis vähem „usuline“ kui minu otsus Rõõmusõnumi järgi elada? Kas sinu veendumus, et Jeesusel pole sulle midagi õelda, on siis vähem veendunud kui minu kogemused, kuidas Jumal teeb imesid? Muidugi oleme kõik veendunud sellest, millesse me usume. Kes siin usub lollusi? Kas sa päriselt usud ka, et sinu usk on tõestavam kui minu oma?

Ei, mitte kristlastel on vaja, et teised lõpetaksid kiusamist. Kiusake nii palju kui tahate, võib-olla see aitab mõnele aru saada, miks Rõõmusõnum mind veedab.