Miks Gaudete?¶
Pühapäev, 12. jaanuar 2020.
Jagan veel mõned mõtted, miks ma selle kodulehe alustasin.
Tegelikult tahtsin jääda vait ja jätta seda tööd neile, kes on selleks pädevam. Ma kuulsin, et Triin on alustanud veebisaidi „Taizé Eestis“.
Aga ma pole seda veel näinud ja ma pole veel jõudnud Triinuga rääkida. Möödunud teisipäeval küsis Annely minu käest otseselt „Kas sul on mingi projekt alustanud uute Taizé laulude tõlkimiseks?“ Ja siis eile sellised palvesõnad Kuidas teistele edasi anda niisugust vankumatut lootust?
EELK on muidugi esimene kandidat, kes võiks seda projekti minu asemel vedada. Nad on kõige aktiivsemad. Nad on Eestis kõige rohkem koostööd teinud Taizé vennaskonnaga. Aga ka EELK energia ja raha on piiratud. Ja ma ei tea, kas teiste konfessioonidega suhtlemine kuulub EELK prioriteedide hulka.
Eesti Kirikute Nõukogu oleks vist ka kandidat. Aga ka nendega pole ma veel jõudnud rääkida.
Ja enne kui ma üldse kellegiga räägin, tahan ise aru saada, mida ma taotlen.
Mida ma siis taotlen?
Taizé vennaskond rõhutab, et nad ei ole järjekordne uus kristlik konfessioon. Nad on oikumeeniline liikumine, mis teeb koostööd kõikide konfessioonidega. Nende palvestiili ja muusikat kasutavad Eestis vähemalt Luterlased, Katoliiklased ja Baptistid.
Mulle tundub oluline, et Eestis oleks sõltumatu töörühm või ühing, mis koondab ja kooskõlastab erinevate koguduste tegevusi, mis on seotud Taizé vennaskonnaga.
Minu Gaudete veebisait on ettepanek, kuidas sellise töörühma avalik koduleht võiks välja nägema. Nimi „Gaudete!“ („Rõõmustage!“) on lihtsalt esimene neutraalne nimi, mis mulle tundus sobivat.
Selle töörühma või ühingu peamine eesmärk oleks:
Kaasa aidata, et noored inimesed Eestis avastaksid Taizé vennaskonna vaimuliku tööd ja saaksid selles osaleda.
Konkreetsem eesmärk on koondada kõik olemasolevad initsiatiivid selle peamise eesmärgi suunas. Koondada neid,
Suur unistus on ka see, et millalgi tulevikus võiks Taizé vendade Europa kokkutulek toimuda Tallinnas.
Pangem tähele, et sihtrühm on noored inimesed. Ka vanemad inimesed on teretulnud ja vajalikud, aga nad on teenijad: mitte nende vaid noorte inimeste vajadused on esmatähtsad.
Tööd on palju! Ma näen mitu tegevusvaldkonda:
Avalikud suhted : Internet, plakateid, kontaktihaldus, infoüritused, kontakt kogudustega.
Muusikud : Kas muusikaline tase on nii, et osalejad tunneksid end hästi?
Vaimulikud : Kas Ühingu tegevused on kooskõlas nende „tööandja“ eesmärgidega?
Liturgia : Kas palvete stiil ja kujundus sobib? Kas see on ära tuntav inimesele, kes on Taizés käinud?
Reisid : Korraldada reise Taizésse ja kokkutulekutele välismaal.
Tõlkijad : Uute laulude tõlkimine. Kas laulude tekstid vastavad sisuliselt originaalile? Kas nad on arusaadavad, lauldavad, ilusad?
Kokkutulekud : Korraldada väikesemaid ja suuremaid kokkutulekuid Eestis.
Audiitorid : Kas kõik on tehtud, et vältida usuhaavaid? Kas projekti kaudu levitud usk on eluterve?
Juhtimine : Kas ühingu eesmärk on täidetud? Kuhu areneda? Keda kutsuda koostööd tegema? Kuidas struktureerida ühingu töö?
Gaudete viiks kokku üsna suure hulka inimesi erinevatest konfessioonidest ja valdkonndadest. Kontaktihaldus on selles olukorras tõsine väljakutse. See vajab rohkem infrastruktuuri kui ainult mõni Facebooki grupp. Selleks tuleb luua omaette kontaktide andmebaasi ja infosüsteemi. Infosüsteemi jaoks on vaja seaduslik valdaja, kes vastutab selle eest. Süsteemile peaksid ligi pääsema töötegijad erinevatest konfessioonidest, kes peavad alla kirjutama konfidentsiaalsuse avalduse sellele haldajale. Jah, kõike seda on vaja tänapäeval! Töö haldamine tekitab rohkem töö kui töö ise! Mõned ütlevad, et see pole vaja. Või siis ütlevad, et see pole võimalik, sest tegemist on ainult vabatahtlikute tööga. Mina ütlen: see on esiteks vaja ja teiseks võimalik. Ma ütlen seda oma kogemuste taustal, olen andmebaasi tarkvara rakendaja, minu kliendid on nt. sotsiaalkeskused Belgias.
Muidugi ei hakka mina üksi kõike seda vedama! Ärge unustage, et ma teen seda vabatahtlikuna oma põhitöö ja isakohustuste kõrval. Ma teen oma parimat nii kaua, kuni ma jaksan ja loodan. Sina saad mind aidata juba kasvõi sellega, et annad mulle oma tagasiside! Palveta minuga, et õiged inimesed tuleksid appi!